nick:     heslo:    
přihlašovat automaticky
Registrovat se...
Registrováno 1068 uživatelů, z toho 0 je online...
Novinky
Napsat autorovi
Historie webu
B&W jinde (odkazy)
Tyto stránky
Black and White
Black and white 2
Ostatní...
Ostrov 1
Ostrov 2+3
Ostrov 4
Ostrov 5
Ostrov 6
Ostrov 7
Recenze
Troubleshooting
Galerie
Wallpapers
Downloads
Staré věci
Ostrov 1
Ostrov 2
Ostrov 3
Ostrov 4
Ostrov 5
Recenze
Chrám
Vodítka
Zázraky
Budovy
Wonders
Disciples
Příšery
Tipy a triky
Galerie
Zvuky
Creature Isle
Download
Creature Cave
Medal of Honor Fallout Metro Far Cry 5
Tento text píšu čistě z hecu, nostalgie a taky proto, že je léto (je 2. srpna 2005) a přes poledne je venku tak vedro, že dostávám úpal i když sedím zavřený v baráku... Probíral jsem se tak trošku obsahem svého harddisku a narazil jsem na kopie starých verzí těchhle stránek a napadlo mě, že když se zrovna kolem BW2 nic neděje, zkusím stránky trošku oživit tímhle... Podle data v novinkách (trošku mě zarazilo, že se mi dochovala jenom jediná) se počátek první verze (respektive nejstarší dochované verze; matně si vzpomínám, že jsem předtím vytvořil něco vskutku hrůzostrašného) stránek datuje někdy na začátek roku 2002. Z toho se dá celkem snadno odvodit, že už tu o to nepřetržitě (no byly chvilky, kdy jsem se na to chtěl vyfláknout) pěčuju tři a půl roku (!)...
Je zvykem začít od začátku a já nevidím důvod, proč to tak neudělat. Tak tedy... První verze stránek (říkejme jim třeba "v1") velmi originálním grafickým zpracováním, které zahrnovalo trošku ztemělý screen ze hry na pozadí, nechutně kontrastní čáru oddělující menu od zbytku obsahu a hlavně rámce. I přes jejich silnou nepraktičnost docela chápu, proč jsem je tehdy používal. Je totiž dost složité dělat stránky v HTML, pokud je chcete v budoucnu ještě upravovat, což je dost důležitým předpokladem pro úspěch každého webu. Pokud totiž náhodou budete chtít přidat nějakou sekci, rázem zjistíte, že musíte hezky ručně upravit jednu stránku po druhé, aby příslušný odkaz byl všude. Rámce tohlě řešily. Co mě tehdy ovšem trápilo: Jakožto velice dobrá duše jsem nechtěl opomínat uživatele, kteří pro svůj systém volili rozlišení 800x600, protože vyšší by jejich zařízení jaksi nezvládlo. Proto jsem silně omezil velikost menu, aby se vlezlo na monitor i při nízkém rozlišení a zapnutých velých ikonách v IE. Takový já jsem kabrňák... A tradá, zase tu je ten problém s novou sekcí... Kam to mám kurva drát narvat, aby mi to neroztahovalo menu a nevypadalo to debilně? Návštěvnost stránek tehdy činila zhruba pět návštěv za den, přičemž jedna jsem byl vždycky já :-). A přesto se mi i v tomto období plném úskalí a problému s designem podařilo najít spolupracovníka - Dicka.
V2 představovala skok v grafice asi o tři generace... Nejsem žádný umělec ani po tolika letech, ale tošičku si všímám a tohle mi i dnes přijde jednoduché, ale zato elegantní (teď to není samochvála, ja byl tehdy někdo úplně jiný, vlastně jsem teď mutantem toho člověka). Dick to bohužel dlouho nevydržel, byl na tohle asi moc zaměstnaný a ještě víc ženatý :-) Neva, stránky se z MujWebu přesunuly pod křídla Bonuswebu. Ale nemyslete si, to nebylo jako teď, kdyz tam mají tu svou BWplanet, tehdy aby u nich člověk o nějakou (technickou či jinou) podporu žebral a to doslova. Nicméně, mohl jsem updatovat přes FTP, a měl jsem veskrze neomezenou kapacitu. A čas plynul...


Opět čistě z hecu jsem začal trošku fušovat do PHP a s tím částečně souvisejícího MySQL. Konečně mi došlo, jak to ty velké servery dělají, aby nemuseli furt všechno přepisovat, když něco přidají. Po desítkách hodin konzultace s PHP manuálem a nějakými těmi tutorialy z webu jsem byl schopný vytvořit web bez rámců, kterému jsem (samozřejmě z hecu) ušil zase nový kabátek, který (ale jenom trošičku) vycházel z toho předchozího. Celé to dostalo takový hnědě-oranžový nádech a já byl se sebou docela spokojený. Jediné co mě štvalo, že kniha návštěv od Blueboardu neumožňovala odpovědi od jakéhokoliv uživatele (teď už to samozřejmě umí, jak na sviňu). A tak když už jsem byl v tom, napsal jsem si vlastní knihu návštěv, což byl pro moje ego úplný ráj :) . No ale světe div se, Bonusweeb tehdy procházel nějakými dost zásadními změnami (personálními tuším), takže jejich podpora klesla úplně na minimum a pokud jsem chtěl svůj milovaný script rozjet, musel jsem přejít na jiný server. To mi umožnil Tomicolo, který se mnou také myslím chvíli spolupracoval, ale vydržel asi jako Dick. Nicméně adresa http://blackandwhite.rulez.cz myslím funguje dodnes. Boží cesty jsou však natolik nevyzpytatelné, že se stránky na této adrese ohřály zhruba dva měsíce a už se díky nabídce od Dylera sunuly na Gamecentrum (jenom jsem se tam přesunul, získaly fanstránky na Bonuswebu podporu, o jaké se jim ani nesnilo). Tam byly nějakou chvíly, než jsem se (hádejte z čeho) rozhodl udělat zcela novou verzi stránek se vším všudy, tak, jak je vydíte dnes (v4). To bylo asi taky to období, kdy jsem začal stránky častěji aktualizovat (protože konečně bylo čím), což byla dost zásadní změna oproti dřívějšku, kdy jste se sice mohli dočkat pravidelné aktualizace, ale zhruba tak jednou za dva měsíce. Pro úplnost: Gamecentrum se změnilo na Hotgames, takže mě zřejmě brzo čeká další změna adresy (buď to ještě nějak domluvím, nebo se z toho ojebu), ale já si nestěžuju. A tak dnes sedím, píšu z nudy (teda z hecu) tuhle kravinu, vzpomínám, skoro brečím a přemýšlím, co jsem zapomněl... No ano, můj nynější spolupracovním, ten maník, co vás všechny prudí v diskusích, protože má vždycky nějaký radikální a hlavně zcela odlišný názor - Pompa alias Grim. Moc jsme toho nenaspolupracovali, ale co není, může být :-). Ale na ICQ má parádní kecy, takže si nezaslouží být zavržen.
Ahoj, vítám vás na našem webu věnovaném skvostné hře Black and White, který (jak jsem si uvědomil) v České republice nemá konkurenci (ne, že by snad byl nějak výjimečný, ale konkurence tu prostě zatím chybí). Jestli mi chcete napsat na email, tak prosim, ale máte-li nějaký problém se hrou, pište raději do knihy návštěv, ať to vidí všichni. (Fremen, 27.7. 2004)